Roku 1361 v těchto dnech dal dle legendy císař Karel IV. stavět zdi na Petřínském vrchu, kde se nachází kostel sv. Vavřince naproti pražskému hradu, které ještě doposud, i když na mnoha místech pobořené a sešlé, trvají.
Příčina této stavby byl hlad, kdy lidé neměli co jíst, proto císař přizvat ke stavbě pražskou chudinu a zajistil jí tak obživu.
Hladová zeď, někdy nazývaná také Zubatá, je opuková hradba na pražském Petříně, kterou nechal v letech 1360 -1362 postavit český král Karel IV., aby zesílil městské opevnění Pražského hradu a Malé Strany proti útoku ze západu a jihu. Původně byla přibližně 4–4,5 m vysoká a 1,8 m široká. Táhla se od Újezdu až po Strahov a dál za něj k Hradčanům.
Zdi se začalo říkat „Hladová“ až později ve vztahu k hladomoru, který vypukl v roce 1361. V té době na stavbě pravděpodobně našla obživu část nezaměstnané městské chudiny a podle pověstí právě pomoc chudým byla účelem budování zdi. Skutečné záměry však byly nepochybně čistě strategické, nehledě na to, že hladomor přišel až potom, kdy zeď již byla rozestavěna.
Hradby vydržely v nezměněné podobě až do třicetileté války, kdy se pro tehdejší palné zbraně ukázaly jako příliš slabé.
(Zdroje: cs.wikipedia.org, os-obroda.cz, petrinska-rozhledna.cz)