Bojovnici-prazskeho-povstani

5. května 1945 začalo pražské povstání proti německým okupantům.

Povstání proti německé okupaci v květnu 1945 patří mezi nejvýznamnější akce domácího protinacistického odboje v okupovaném Československu. Zapojilo se do něj přes sto tisíc lidí ve třech stovkách obcí, desítka tisíc lidí během bojů s Němci zahynula. Jen v Praze podle dostupných pramenů padlo 3 700 lidí.

Koncem 2. světové války hrozilo naší zemi zničení. Zatímco Američané začali osvobozovat západní Čechy a Rudá armáda dobývala na severu Berlín a na východě Moravu, nacisté se rozhodli klást ve zbytku protektorátu tuhý odpor.

Rozsáhlé povstání na mnoha místech Čech ale Němce natolik paralyzovalo, že jim nakonec nezbylo nic jiného než dezorganizovaně utíkat na západ. Čeští vlastenci nás tak uchránili před osudem mnoha evropských zemí. Kudy totiž prošla fronta, zůstala rozstřílená a vypálená města i s historickými centry a statisíce a milióny mrtvých vojáků i civilistů.

RozhlasPražské povstání odstartoval boj o Český rozhlas. Ve 12:32 začal boj českých policistů o budovu rozhlasu na Vinohradech. Volání rozhlasu o pomoc vytvářelo z mnoha dosud izolovaných potůčků protiokupačních akcí rázem mohutnou povstaleckou řeku. Protinacistické povstání pak vypuklo plnou silou.

Podrobné informace o průběhu povstání:

Pražské povstání na stránkách Wikipedie

Pražské povstání na stránkách Archivu hl. města Prahy

Květnové povstání v Praze na stránkách Českého Rozhlasu

 Prazske povstani archiv

Additional information