Vražda jménem republiky, tragický osud generála Heliodora Píky

Vrazda jmenem republiky

Autor: A. Benčík, K. Richter

Počet stran: 536
Formát: vázané + dokumentační příloha
Cena: 480 Kč

Zpřístupnění nejutajovanějších komunistických archivů umožnilo autorům doplnit údaje o pozadí politické vraždy jednoho z nejčestnějších československých vlastenců, vojenských odborníků a diplomatů, osobnosti číslo jedna našeho východního odboje. Hluboký záběr autorů nás formou literatury faktu sugestivně zavádí do zákulisí diplomacie, zpravodajských her i politických intrik.

Ze svědectví L. Řičicové, pracovnice 5. oddělení gen. štábu, o schůzce náčelníka obranného zpravodajství plk. Bedřicha Reicina (agenta NKVD) a prokurátora vyšetřovatele JUDr. Karla Vaše:

Reicin si postěžoval: - Je to špatné, Karle, zatím to nevypadá ani na 15 let. - A dr. Vaš mu bez ostychu nabídl: - Tak mi, Bedřichu, rovnou řekni, kolik pro toho Píku potřebuješ - patnáct let, nebo rovnou provaz? Od toho jsem přece právník, abych udělal paragraf, jaký je potřeba.“

Generál H. Píka v dopisu rodině, v noci z 20. na 21. června 1949 před popravou:

„...před strašně a hrůzně tragickými okamžiky stojím klidný, vyrovnán s čistým svědomím... jsem přesvědčen, že nejde o justiční omyl, vždyť vše je tak průhledné - že jde však o politickou vraždu...“

Knihu odmítli vydat velcí nakladatelé kvůli „finanční návratnosti“, a tak jsme se díky nezištné pomoci přátel ujali vydání tohoto společensky významného svědectví o jednom z nejlepších synů našeho národa a totalitě lidí a státního systému, který jej poslal až na popraviště. Její sdělení je nadčasové. Knihu vydáváme v omezeném nákladu za finanční podpory vlastenecky smýšlejících přátel. Děkujeme za šíření informace o ni.

Letos u příležitosti výročí konce druhé světové války prezident Miloš Zeman jmenoval syna Heliodora Píky Milana Píku do hodnosti brigádního generála za jeho zásluhy v československém odboji během druhé světové války.

Additional information