8. 5. 1945 podpisem německé kapitulace skončila v Evropě druhá světová válka.
8. května si připomínáme osvobození od nacistické tyranie a oficiální ukončení 2. světové války v Evropě, které bylo stvrzeno podpisem bezpodmínečné kapitulace Německa v Remeši 7. 5. 1945. Ta vstoupila v platnost dne 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času. Speciálně na přání sovětského vrchního velení byl podepsán ještě jeden kapitulační dokument v Berlíně (9. 5. 22:30 hod).
V průběhu března až dubna 1945 vyvrcholil postup spojenců proti nacistickému Německu v přímou okupaci německého území. 30. 4. 1945 v sovětskými vojsky obklíčeném Berlíně spáchal Hitler sebevraždu. Jeho nástupce admirál K. Dönitz zvolil strategii kapitulace a ústup směrem na západ, chtěje zachránit civilní i vojenský potenciál před sovětským zajetím.
V Itálii byl Kapitulační dokument podepsán ještě za Hitlerova života 29. 4. 1945 s termínem ukončení bojů 2. 5. 1945. V severozápadní Evropě byla kapitulace podepsána v Montgomeryho štábu v Lünenburger Heide 4. 5. 1945. Další dokument vztahující se již na veškeré německé vojenské síly, byl již poněkud ceremoniálněji podepsán v Eisenhowerově hlavním stanu 7. 5. 1945 ve francouzské Remeši za účasti sovětské, americké, britské a francouzské delegace. Za režie osmi sovětských představitelů proběhla pak ještě 8. 5. 1945 v Berlíně-Karlshorstu další kapitulační ceremonie, pečlivě připravená s rivalizujícím záměrem vůči předchozímu aktu z Remeše a vyznívající již jako symbolický prolog k chystanému dělení Německa, Berlína a Evropy.
Kapitulací německé armády ovšem boje zcela neutichly – v různých částech Evropy se bojovalo ještě asi týden a na asijských bojištích trvala válka dokonce ještě několik měsíců.
Podrobnější informace o kapitulaci Německa naleznete např. v tomto článku.
Komentář Jiřího Krutiny:
Kapitulace Německa a jeho satelitů ale neznamenalo automaticky ukončení bojů. Poslední boje se odehrávaly na našem území Československa na Příbramsku.V oblasti protektorátu byla ještě miliónová armáda generále Schörnera, který dostal instrukce opevnit se v Praze a hájit ji do posledního muže. Proto bylo Pražské povstání tak významné, neboť zamezilo vstupu Němců do města, což by při následném osvobozování Rudou armádou skončilo v sutinách.
Tento význam Pražského národního povstání si dnes málo uvědomujeme. Válka na našem území skončila 11. 5. 1945, dále takřka až do září 1945 probíhaly na našem území, zejména v pohraničí, vyčišťovací akce proti wehrwolfům - záškodnickým skupinám SS a wehrmachtu na našem území.
Všimněme si jedné věci: mnoho evropských konfliktů vzniklo a také skončilo u nás, ať již to byly husitské války, kdy Češi bojovali opravdu takřka proti celé tehdejší Evropě, tak za třicetileté války, která také začala u nás a skončila u nás - dodejme, že velmi neblaze pro náš národ a stát na 300 let pod nadvládou jednoho šlechtického rodu Habsburků, spřízněných například se Schwarzenbergy. 2. světová válka také začala bojem o Československo a skončila zase u nás.
Mapa postupu vojsk za 2. sv. války |
Použité zdroje: